Anasayfa    |  Künye   |  Etik Sorumluluklar   |  İletişim   |

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


DMİTRİ DMİTRİYEVİÇ VASİLYEV’İN ARDINDAN

Ne kadar imkân sağlanırsa sağlansın bilim dallarının gelişmesinde ve ilerlemesinde esas itibarıyla bilim insanlarının rolü oldukça fazladır. Nitekim pek çok bilim dalı vefakâr bilim insanlarının özverili çalışmaları sayesinde değer kazanmış ve gelişme göstermiştir. Türkoloji çalışmaları da hem ülkemizde hem de ülkemizin dışında kurumsal her türlü çabaya rağmen bazı şahısların gayretleriyle bugünkü noktaya gelmiştir.

“Rusya Türkolojisi” olarak da adlandırılan “Rusya’daki Türkoloji faaliyetleri”nin ciddi bir devlet politikasının ürünü olarak yüzyılı aşkın bir süreden beri adından söz ettirdiği bilinmektedir. Ancak Rusya’daki Türkoloji çalışmalarının da bugünkü aşamaya gelmesinde bazı bilim insanlarının çalışmaları önemli rol oynamıştır.

Rusya Türkolojisi’ne âdeta damgasını vuran bilim insanlarından biri de Dmitri Dmitriyeviç VASİLYEV olmuştur. VASİLYEV’in çalışmaları esas itibarıyla eski Türk tarihi ve eski Türk yazıtlarıyla ilgilidir. Ancak o, çalışmalarını yalnızca bunlarla sınırlandırmamış; Türkoloji’nin her alanıyla ilgilenmiş; Türklerin yaşayışına, inanışına, diline, edebiyatına, kültürüne… ait pek çok konu hakkında makaleler ve bildiriler yazmıştır.

Ömrünü Türkoloji’ye, Türk tarihine ve Türk yazıtlarına adayan Rusya Bilimler Akademisi Üyesi Dmitri Dmitriyeviç VASİLYEV, 18 Ocak 2021 tarihinde Covid19 salgını yüzünden hayatını kaybetmiştir. 

Bu makalede VASİLYEV’in hayatı, mizacı, Türkoloji ve yazıt bilimi alanında yapmış olduğu bazı çalışmaları hakkında bilgi verilmektedir.Anahtar Kelimeler

Dmitri Dmitriyeviç VASİLYEV, Rusya Federasyonu, Türkoloji, eski Türk yazıtları, tarih


Kaynakça

Gelişmiş Arama


Duyurular


Adres : Artvin Çoruh Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı ARTVİN
Telefon : 04662151043-2333 Faks :
Eposta : bugudergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri