Anasayfa    |  Künye   |  Etik Sorumluluklar   |  İletişim   |

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Özet


PROF. DR. OSMAN GÜNDÜZ’ÜN ARDINDAN

1957 yılında Erzurum’da kurulan Atatürk Üniversitesi, kurulduğu günden bu zamana kadar pek çok alanda olduğu gibi Türkoloji alanında da bilim dünyasına büyük katkılar sağlamıştır. Nitekim hem Edebiyat Fakültesinde hem de Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesinde farklı bölümlerde (Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümü, Türkçe Eğitimi Bölümü) bir yandan eğitim ve öğretim faaliyetleri başarılı bir şekilde sürdürülmüş; diğer yandan bilimsel - akademik çalışmalar yapılmış ve bilim insanları yetiştirilmiştir.

Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimini Atatürk Üniversitesinde tamamlayanlardan, Erzurum’da yetişen bilim insanlarından biri de Osman GÜNDÜZ’dür.

GÜNDÜZ, 10.4.1951 tarihinde Erzurum’da dünyaya gelmiş; ilkokulu Erzurum’da; ortaokulu ve liseyi Erzurum’da ve Muğla’da tamamlamıştır.

GÜNDÜZ, Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden 1977 yılında mezun olmuş; bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra 1984 yılında Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde “Araştırma Görevlisi” olarak göreve başlamıştır.

GÜNDÜZ, Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nda 1987 yılında yüksek lisansını, 1993 yılında doktorasını tamamlamış; 2004 yılında doçent, 2009 yılında da profesör olmuştur.

GÜNDÜZ’ün Yeni Türk Edebiyatı ve Türkçe Eğitimi alanlarında bireysel ve ortak olarak yazılmış ders kitabı ve araştırma - inceleme eseri niteliğinde 20’den fazla kitabı bulunmaktadır.

GÜNDÜZ, uzun yıllar öğretim üyesi ve yönetici olarak görev yaptığı Atatürk Üniversitesinden 10.04.2018 tarihinde yaş haddinden emekliye ayrılarak Bayburt Üniversitesine geçiş yapmış; başarılı bir şekilde görevini sürdürürken 13 Mayıs 2021 tarihinde covid-19 yüzünden hayatını kaybetmiştir.Anahtar Kelimeler

Prof. Dr. Osman GÜNDÜZ, Yeni Türk Edebiyatı, Türkçe Eğitimi, Atatürk Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, vefat.


Kaynakça

Gelişmiş Arama


Duyurular


Adres : Artvin Çoruh Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı ARTVİN
Telefon : 04662151043-2333 Faks :
Eposta : bugudergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri