Anasayfa    |  Künye   |  Etik Sorumluluklar   |  İletişim   |

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

YORI- (…> YÜRÜ-) EYLEMİ NEREDEN GELİYOR?
(WHERE DOES THE VERB YORI- (…> YÜRÜ-) COME FROM? )

Yazar : Cengiz ALYILMAZ    
Türü : Araştırma Makalesi
Baskı Yılı : 2020
Sayı : 1
Sayfa : 1-19
    


Özet

Türkçenin bugün en çok kullanılan sözcüklerinden biri olan yürü- eyleminin bilinen en eski kullanımı yorı- şeklindedir. Yorı- eyleminin hem tarihî Türk lehçelerinde hem Türkiye Türkçesinde hem de yaşayan Türk lehçe ve ağızlarında yorı-, yörö-, yörü-, yöri-, yöre-, yürü-, yeri-, jürü-, jeri-, cürü-, ceri-, yor-, yör-, yur-, yür-, cür-, jür-… şekillerinde kullanıldığı bilinmektedir.

Yorı- >...> yürü- eyleminin kökeni hakkında da farklı görüşler ileri sürülmektedir. Yorı- eylemi, bu eylemi oluşturan ve bu eylemden türetilmiş sözcükler Türkçenin kendi söz varlığına aittir; bu sözcükler bir başka dilden alıntı veya ödünçleme değildir. Yorı- eylemi, esas itibarıyla ٭yo- eylem kökü; /-r+/ eylemden ad yapım eki ve /+I-/ addan eylem yapım ekinden oluşmaktadır.

Bu makalede yorı- >...> yürü- eyleminin yapısı ve kökeni hakkında ayrıntılı olarak bilgi verilmektedir.Anahtar Kelimeler

Türkçe, yorı->…> yürü – eylemi, köken bilgisi.Abstract

The oldest known use of yorı-, which is one of the most used words of Turkish today, is yürü-. It is known that verb yorı- is used both in historical Turkish dialects, in Turkish and living Turkish dialects and regional dialects in the form of yorı-, yörö-, yörü-, yöri-, yöre-, yürü-, yeri-, jürü-, jeri-, cürü-, ceri-, yor-, yör-, yur-, yür-, cür-, jür-…

There are also different opinions about the origin of the verb yorı- >...> yürü-. The verb yorı-, the words that make up this derivative and derived from this verb, belong to the own vocabulary of Turkish. These words are not loaned from any other language. The verb yorı- consists of ٭yo- verb root, /-r+/ verb to noun derivational suffix and /+I-/ noun to verb derivational suffix.

This article provides detailed information about the structure and origin of the verb yorı- >...> yürü-.Keywords

Turkish, verb yorı->…> yürü–, etymology.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Dergimizin Eylül 2021 Sayısı Yayımlanmıştır.


Adres : Artvin Çoruh Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı ARTVİN
Telefon : 04662151043-2333 Faks :
Eposta : bugudergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri