Anasayfa    |  Künye   |  Etik Sorumluluklar   |  İletişim   |

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

PROF. DR. OSMAN GÜNDÜZ’ÜN ARDINDAN
(AFTER PROFESSOR DOCTOR OSMAN GÜNDÜZ )

Yazar : Cengiz ALYILMAZ    
Türü : Araştırma Makalesi
Baskı Yılı : 2021
Sayı : 2(2)
Sayfa : 237-249
    


Özet

1957 yılında Erzurum’da kurulan Atatürk Üniversitesi, kurulduğu günden bu zamana kadar pek çok alanda olduğu gibi Türkoloji alanında da bilim dünyasına büyük katkılar sağlamıştır. Nitekim hem Edebiyat Fakültesinde hem de Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesinde farklı bölümlerde (Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümü, Türkçe Eğitimi Bölümü) bir yandan eğitim ve öğretim faaliyetleri başarılı bir şekilde sürdürülmüş; diğer yandan bilimsel - akademik çalışmalar yapılmış ve bilim insanları yetiştirilmiştir.

Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimini Atatürk Üniversitesinde tamamlayanlardan, Erzurum’da yetişen bilim insanlarından biri de Osman GÜNDÜZ’dür.

GÜNDÜZ, 10.4.1951 tarihinde Erzurum’da dünyaya gelmiş; ilkokulu Erzurum’da; ortaokulu ve liseyi Erzurum’da ve Muğla’da tamamlamıştır.

GÜNDÜZ, Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden 1977 yılında mezun olmuş; bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra 1984 yılında Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde “Araştırma Görevlisi” olarak göreve başlamıştır.

GÜNDÜZ, Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nda 1987 yılında yüksek lisansını, 1993 yılında doktorasını tamamlamış; 2004 yılında doçent, 2009 yılında da profesör olmuştur.

GÜNDÜZ’ün Yeni Türk Edebiyatı ve Türkçe Eğitimi alanlarında bireysel ve ortak olarak yazılmış ders kitabı ve araştırma - inceleme eseri niteliğinde 20’den fazla kitabı bulunmaktadır.

GÜNDÜZ, uzun yıllar öğretim üyesi ve yönetici olarak görev yaptığı Atatürk Üniversitesinden 10.04.2018 tarihinde yaş haddinden emekliye ayrılarak Bayburt Üniversitesine geçiş yapmış; başarılı bir şekilde görevini sürdürürken 13 Mayıs 2021 tarihinde covid-19 yüzünden hayatını kaybetmiştir.Anahtar Kelimeler

Prof. Dr. Osman GÜNDÜZ, Yeni Türk Edebiyatı, Türkçe Eğitimi, Atatürk Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, vefat.Abstract

Founded in Erzurum in 1957, Atatürk University has made many scientific contributions to Turcology and many other fields since the day it was established. Academic practice and scientific-academic research have been successfully conducted and scholars have been trained in various departments (the Department of Turkish Language and Literature, the Department of Turkish Language and Literature Education, and the Department of Turkish Education) at both the Faculty of Literature and Kâzım Karabekir Faculty of Education.

Osman GÜNDÜZ is one of the scholars from Erzurum, who received his undergraduate, master's, and doctorate degrees at Atatürk University.

GÜNDÜZ, born in Erzurum on April 10, 1951, went to primary school in Erzurum; middle school and high school in Erzurum and Muğla.

GÜNDÜZ graduated from Atatürk University Faculty of Literature with a degree in Turkish Language and Literature in 1977 and after teaching at schools for a while, he started his practice as a "Research Assistant" in the Department of Turkish Language and Literature at Atatürk University Kâzım Karabekir Faculty of Education in 1984.

GÜNDÜZ received his master's degree in 1987 and doctorate in 1993 in Modern Turkish Language, and he got his associate degree in 2004 and Ph.D. in 2009.

GÜNDÜZ is the writer and co-writer of over 20 books as textbooks and research-review work on Modern Turkish Literature and Turkish Education.

Retiring from his long service as a faculty member and administrator at Atatürk University on age grounds on April 10, 2018, into Bayburt University, GÜNDÜZ died from Covid-19 on May 13, 2021.Keywords

Professor Doctor Osman GÜNDÜZ, Modern Turkish Literature, Turkish Education, Atatürk University, Bayburt University, death.

Gelişmiş Arama


Duyurular


Adres : Artvin Çoruh Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı ARTVİN
Telefon : 04662151043-2333 Faks :
Eposta : bugudergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri