Anasayfa    |  Künye   |  Etik Sorumluluklar   |  İletişim   |

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

CENGİZ ALYILMAZ’IN BİLGE TONYUKUK YAZITLARI ADLI ESERİNE DAİR
(ABOUT CENGİZ ALYILMAZ’S BİLGE TONYUKUK INSCRIPTIONS TITLED BOOK )

Yazar : Mahmut DOĞRU    
Türü : Yayın Değerlendirmesi
Baskı Yılı : 2022
Sayı : 3(1)
Sayfa : 93-101
    


Özet

Eski Türk dili ile ilgili yazılı kaynakların Türk tarihinin, Türk yaşayışının, Türk düşünce yapısının vb. birçok durumun aydınlanmasında, bunlar hakkında bilgi edinilmesinde ayrı bir yeri ve önemi vardır.

Türk dilinin bu dönemi ile ilgili önemli kaynaklardan birisi de Bilge Tonyukuk Yazıtları’dır. Bilge Tonyukuk Yazıtları, hakkında birçok araştırma ve yayın yapılmış değerli bir kaynaktır. Bilge Tonyukuk Yazıtları hakkında yapılan son, kapsamlı ve değerli çalışma da Cengiz Alyılmaz’ın 2021 yılının Aralık ayının son günlerinde Türk Dil Kurumu tarafından yayımlanan Bilge Tonyukuk Yazıtları adlı eseridir.

Eserde eski Türk yazıtları ve bunlar hakkında ele alınan çalışmalar, Bilge Tonyukuk’un kim olduğu, Bilge Tonyukuk Yazıtları, prorisovkalar, çizimler, özel fontlar kullanılarak, dizin ve özel adlar dizinine de yer verilerek detaylıca ele alınmaktadır.

Bu makalede Cengiz Alyılmaz’ın Bilge Tonyukuk Yazıtları adlı bu eseri hakkında değerlendirmelerde bulunulmaktadır.Anahtar Kelimeler

Bilge Tonyukuk Yazıtları, yazıt, kitap, Cengiz Alyılmaz, Türk Dil KurumuAbstract

Written publications related to the old Turkish language have a special place and importance in the enlightenment of many situations and in obtaining information about Turkish history, Turkish life, Turkish mentality, etc.

One of the important sources about this period of the Turkish language is the Bilge Tonyukuk Inscriptions. The Bilge Tonyukuk Inscriptions are valuable resource on which many types of research and publications have been made. The last, comprehensive, and valuable study on the Bilge Tonyukuk Inscriptions is Cengiz Alyılmaz’s Bilge Tonyukuk Inscriptions, published by the Turkish Language Association (TDK) in the last days of December 2021.

In the work, the old Turkish inscriptions and the studies about them, who is the Bilge Tonyukuk, and the Bilge Tonyukuk Inscriptions are discussed in detail by using prorisovkas, drawings, special fonts, and the index and proper names index.

In this article, evaluations are made about Bilge Tonyukuk Inscriptions named work written by Cengiz Alyılmaz.Keywords

Bilge Tonyukuk Inscriptions, inscription, book, Cengiz Alyılmaz, Turkish Language Association

Gelişmiş Arama


Duyurular


Adres : Artvin Çoruh Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı ARTVİN
Telefon : 04662151043-2333 Faks :
Eposta : bugudergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri